Достапни линкови

logo-print

САД испратија амбасадор во Мјанмар


Американскиот претседател Барак Обама го назначи специјалниот пратеник за Мјанмар, Дерек Митчел за првиот американски амбасадор во земјата по речиси 20 години. Ваквиот потег е производ на реконструкцијата на дипломатските односи меѓу двете земји.
Обама тоа го соопшти неколку часа откако беа олеснети рестрикциите за инвестирање во Мјанмар, но санкциите против лидерите од воената хунта се уште се во игра.
XS
SM
MD
LG