Достапни линкови

logo-print

Намален кредитниот рејтинг на Грција


Лидерска средба во Грција

Лидерска средба во Грција

Агенцијата за оценка на кредитниот рејтинг Фич вчера го намали рејтингот на Грција за еден степен од „Б-“ на „ЦЦЦ“. Причина за тоа е зголемениот ризик од принудно излегување на земјата од еврозоната. Во соопштението на Фич се наведува дека намалувањето на рејтингот доаѓа по добрите изборни резултати на партиите, кои се противат на мерките за штедење и поради неуспехот по изборите од 6 мај да се формира влада. Нови избори во Грција се закажани за 17 јуни.
XS
SM
MD
LG