Достапни линкови

logo-print

Одложено судењето на Ратко Младиќ


Судот за воени злосторства на Обединетите нации го одложи на неодредено време судењето на поранешниот воен лидер на босанските срби Ратко Младиќ, еден ден откако процесот започна. Судијата Алфонс Орие рече дека причина за одлагањето се грешките на обвинителите при презентирањето на доказите пред одбраната на Младиќ. Судијата најави дека во најкус можен рок ќе се утврди точниот датум за продолжување на судскиот процес. Младиќ на 70 годишна возраст се товари за команда на масакрот во Сребреница во 1995 година, кога беа убиени 8.000 мажи и момчиња муслимани. Настанот се смета за најголемо злодело по Втората светска војна. Екс-командантот е обвинет и за оркестрирање на 44-месечната опсада на на Сараево, поради која започна војната. Во конфликтот загинаа 100.000 лица, а повеќе од 2,2 милиони останаа без домови.
XS
SM
MD
LG