Достапни линкови

logo-print

Грузија очекува да биде забележан нејзиниот напредок кон НАТО


Грузискиот претседател Михаил Саакашвили

Грузискиот претседател Михаил Саакашвили

Грузискиот претседател Михаил Саакашвили по пристигнувањето во Њујорк на неколкудневна посета на Соединетите држави изјави дека очекува на претстојниот самит на НАТО во Чикаго да биде биде забележан прогресот на таа земја за членство во Алијансата и покрај тоа што на собирот нема да се разговора за проширувањето на НАТО. Тој е поканет на самитот во Чикаго, главно посветен на Авганистан, со оглед на тоа што Грузија учествува во мисијата на НАТО во таа земја со околу 800 војници.
XS
SM
MD
LG