Достапни линкови

logo-print

Слепиот кинески активист ќе добие пасош за 15 дена


Чен Гуангченг

Чен Гуангченг

Слепиот кинески активист Чен Гуангченг денеска изјави дека властите се согласиле да му издадат пасош во наредните 15 дена со што ќе му се овозможи заедно со семејството да патува во Соединетите држави. Чен избега од домашен притвор кон крајот на минатиот месец, по што се засолни во американската амбасада во Пекинг. Тоа предизвика дипломатски искри меѓу двете земји во моментот кога во посета на Кина престојуваше државниот секретар Хилари Клинтон.
XS
SM
MD
LG