Достапни линкови

logo-print

Косово воведува визи за одредени земји


Косовската влада

Косовската влада

Косовската влада на синоќешната седница донесе одлука за воведување визи за одреден број држави. Без да се наведува за кои држави станува збор, владата соопшти дека изборот на земји бил извршен врз основа на заканата која тие ја претставуваат за безбедноста на Косово и за меѓународниот мир и стабилност. На списокот се и земји кои се на црната листа на Шенген, се наведува во соопштението на владата. Одлуката за воведување визи се споменува во контекст на европските интеграции и стабилноста на Косово, а премиерот Хашим Тачи на седнциата рече дека Косово ќе ги продолжи активностите за остварување на критериумот за интеграција во ЕУ и за либерализација на визите.
XS
SM
MD
LG