Достапни линкови

logo-print

Чешка ќе почне да се повлекува од Авганистан


Владата на РЧешка планира да почне да ги повлекува своите трупи од Нато мисијата во Авганистан,со што се планира бројот на војници од сегашните 590 да се намали на 170 до крајот на 2014.Чешкото министерство за одбрана ова го објави вчера во Прага.Планот за повлекување сега треба да биде усвоен од Парламентот.Поголем дел од 130,000 странски трупи треба да си заминат од Авганистан до крајот на 2014.
XS
SM
MD
LG