Достапни линкови

logo-print

Не се знае кога Пакистан ќе ја прекине блокадата


Пакистанската влада го подржа финализирањето на договор за повторно отворање на виталните рути за снабдување на трупите на НАТО во Авганистан. Сепак, надлежните го прекинаа денешниот состанок пред конечно заклучување на преговорите кои земјата ги води со Соединетите американски држави и за сега не се знае кога коридорите ќе бидат одблокирани. Блокадата настана поради воздушен напад на Соединетите американски држави во кој загинаа 24 пакистански војници. САД изразија жалење за инцидентот но не понудија извинување. Настанот ги влоши веќе чувствителните билатерални односи меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG