Достапни линкови

logo-print

Германија се надева на способна грчка влада по 17 јуни


Берлин се надева дека во Грција ќе се формира „влада способна да дејствува“ по парламентарните избори на 17 јуни, изјави денеска портпаролот на германската Влада Штефaн Зајберт. Тој рече дека предизвиците што ја очекуваат Грција без сомнение се големи. Запрашан за новата транша финансиска помош, што Грција треба да ја добие на крајот од јуни Зајберт рече дека тоа не може да биде решено во средината на мај. Тој го повтори и ставот на германскиот канцелар Ангела Меркел искажана на синоќешната заедничка прес-конференција со францускиот претседател Франсоа Оланд, дека Берлин не сака Грција да излезе од еврозоната, но дека треба да се придржува до превземените обврски.
XS
SM
MD
LG