Достапни линкови

logo-print

Украина ќе дозволи посета на европски експерти за случајот на Тимошенко


Микола Азаров

Микола Азаров

Премиерот на Украина Микола Азаров рече дека Европската унија може да испрати експертски тимови кои би ја процениле здравствената состојба на екс-премиерката Јулија Тимошенко како и да го проверат судскиот процес кој доведе до нејзината седумгодишна затворска казна. Азаров во своето обраќање пред Евроспкиот парламент рече дека европски медицински тим може да ја посети Украина со цел да ја прегледа Тимошенко, која по речиси тринеделен штрајк со глад се опоравува во болница во градот Каркив. Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц рече дека по „интензивните и чесни дискусии“, потегот на Азаров е „вистински чекор напред“.
XS
SM
MD
LG