Достапни линкови

logo-print

Пикраменос на чело на службената грчка влада


Привремената влада ќе ја води Грција до следните избори

Привремената влада ќе ја води Грција до следните избори

Грчкиот претседател Каролос Папуљас му го врачи мандатот за формирање на службена влада на претседателот на Државниот совет Панајотис Пикраменос, пишува во електронското издание на грчкиот весник „Нафтемборики“. Претходно на средбата со шефот на државата лидерите на политичките партии одлучија да се состави службен кабинет, што земјата ќе ја води до новите парламентарни избори на 17 јуни. На средбата со претседателот Пикраменос како основна цел го поставил почитувањето на авторитетот на државата и мирниот преод кон нова политичка влада.
XS
SM
MD
LG