Достапни линкови

logo-print

Нова опозициска политичка партија во Таџикистан


Куватали Муродов

Куватали Муродов

Некогашните лидери на поранешниот Таџикистански народен фронт најавија формирање на нова партија со цел обединување на политичката опозиција во централноазиската земја. Екс-лидерот на поранешната партија Куватали Муродов во изјава за Радио Слободна Европа вели дека новата партија ќе се вика Народен фронт без оружје а во организацијата ќе членуваат борците и командантите кои се бореле во граѓанската војна од 1992 до 1997 година. Најавено е и зачленување на други политички активисти кои ќе се инволвираат во решавање на економски прашања и ќе учествуваат во таџикистанскиот политички процес.
XS
SM
MD
LG