Достапни линкови

logo-print

Во Грција ќе биде формирана службена влада до нови избори


Каролос Папуљас

Каролос Папуљас

Претседателот на Грција Каролос Папуљас денеска ќе ги прими лидерите на сите парламентарни партии поради формирање службена влада, која ќе биде задолжена за тековните работи до одржување нови избори. Напорите за формирање коалициска, а подоцна и технократска влада по изборите од 6 мај беа неуспешни. Лидерите не можеа да постигнат согласност за коалицирање поради мерките за штедење, кои се предуслов за добивање пакет помош од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд, за да се избегне банкрот на земјата.
Новите парламентарни избори би требало да се одржат на 10 или на 17 јуни.
XS
SM
MD
LG