Достапни линкови

Почна судењето на Хашими во Багдад


Тарик Ал Хашими

Тарик Ал Хашими

Судењето на ирачкиот потпретседател Тарик Ал Хашими почна во Багдад во негово отсуство. Највисокорангираниот сунитски политичар, кој е во бегство во Турција, се товари за организирање на напади врз шиитски државни службеници. Судењето заврши по изјавите на неколку сведоци а продолжението е закажано на 20 мај. Хашими тврди дека станува збор за политички процес против него. Тој избега од Багдад во декември. Турските власти одбиваат екстрадиција.
XS
SM
MD
LG