Достапни линкови

logo-print

Медведев го предложи новиот руски владин состав


Новоназначениот руски премиер Димитриј Медведев на претседателот Владимир Путин му ги предложи кандидатите за нов владин состав. Медведев не ги откри имињата на предложените за министри. Путин, по премиеркста функција, официјално го започна третиот претседателски мандат на 7 мај. Еден ден подоцна, поранешниот претседател Медведев ја доби премиерската функција. Аналитичарите велат дека конечното претседателско одобрение на владиниот состав е само формалност, бидејки лидерите претходно се договараат за министерските места.
XS
SM
MD
LG