Достапни линкови

logo-print

Воена интервенција на силите на ЕУ против сомалијските пирати


Поморските сили на Европската Унија извршиле воздушен напад врз база на пирати на сомалијскиот брег. Според портпарол на шефицата за надворешни работи Кетрин Ештон, акцијата била дел од новиот пристап за битка против пиратите во тој регион. Сомалијските пирати во изминатите години киднапираа повеќе бродови во водите на Индиски Океан и за нив бараа големи суми пари. Се верува дека моментално приратите држат во заложништво околу 17 бродови со 300 членови на екипажите.
XS
SM
MD
LG