Достапни линкови

logo-print

Романија во рецесија


Романија влезе во рецесија, откако Бруто Домашниот Производ во првиот квартал од годинава падна за 0,1 насто, по падот од 0,2 насто во последниот квартал од минатата година, покажуваат денеска објавените официјални податоци. Сепак, Меѓународниот Монетарен Фонд и натаму предвидува раст на романската економија од 1,5 насто во оваа година.
XS
SM
MD
LG