Достапни линкови

logo-print

Франсоа Оланд ќе положи заклетва за претседател на Франција


Новиот француски претседател Франсоа Оланд

Новиот француски претседател Франсоа Оланд

Инаугурацијата на новиот француски претседател Франсоа Оланд ќе се одржи денеска во Елисејската палата. Се очекува Оланд да именува премиер и потоа да замине во Германија на разговори за економската криза во Европа. Кампањата на Оланд се состоеше од програма за истакнување на економскиот раст, која е спротивна на мерките за штедење.
Тоа може да го доведе Оланд во конфликт со Германија која инсистира земјите од еврозоната да имплементираат мерки за штедење за економиите да се движат во линија со целите на еврозоната.
XS
SM
MD
LG