Достапни линкови

logo-print

Протести на азербејџанската опозиција


Опозицијата во Азербејџан одржа ненајавен протест во Баку преку кој бара од властите да се дозволи организирање на јавни собири во центарот на главниот град. Десетици активисти, припадници на група која се нарекува Јавна комора, бараа и оставка од градоначалникот на Баку Хајиба Абуталибов. Полицијата ги спречи активистите кои сакаа да влезат во канцеларијата на градоначалникот и уапси неколкумина демонстранти. Претставник на меѓународната ОБСЕ наводно бил присутен на собирот за да ја надгледува конфронтацијата.
XS
SM
MD
LG