Достапни линкови

logo-print

Полицијата во Татарстан под истрага за тортура


состанок на јавниот совет на татарстанската полиција

состанок на јавниот совет на татарстанската полиција

Властите во руската република Татарстан најавија истрага за повеќе пријавени случаи на тортура на осомничени од страна на полициските сили. Комитетот за истраги во земјата потврди дека ќе се води истрага но за сега не се знае против колку полицајци може да бидат покренати обвиненија. Еден од случаите е за наводно малтретирање на брачен пар осомничени з аубиство на постар роднина. Полицијата во главниот град Казан е под засилен надзор откако 52 годишен осомничен почина откако полицијата наводно го тепала и го силувала со винска флаша.
XS
SM
MD
LG