Достапни линкови

logo-print

САД ги интензивираат преговорите со Пакистан


разговорите за повторно отворање на границите предизвика протести во Пакистан

разговорите за повторно отворање на границите предизвика протести во Пакистан

Соединетите американски држави ги интензивирале преговотрите со Пакистан, земјата од која се бара повторно отворање на границите за конвоите кои вршат достави за трупите на НАТО во Авганистан. Портпаролот на Американската амбасада Марк Строх изјави дека дискусиите ќе продолжат во понеделник. Пакистанските министри и високорангирани воени службеници во вторник би требало да одлучат дали ќе се дозволи повторно да се отворат границите. Блокадата трае речиси шест месеци поради загинатите 24 пакистански војници во американски воздушен напад.
XS
SM
MD
LG