Достапни линкови

Партијата на Меркел претрпе пораз на регионалните избори


Германската канцеларка Ангела Меркел.

Германската канцеларка Ангела Меркел.

Партијата на германската канцеларка Ангела Меркел претрпе голем пораз на регионалните избори во Северна Рајна-Вестфалија. Поддршката на Христијанските демократи во најнаселената германска сојузна држава паднала од 35 на 26 отсто. Според анкетите на телевизијата АРД, Социјал демократите и Зелените, најголемите опозициски партии во Германија, заедно освоиле 51 отсто од гласовите, со што добиваат мнозинство во регионалниот парламент. Пиратската партија на Германија освоила 7,4 отсто од гласовите. Во Северна Рајна-Вестфалија гласаат 13,2 милиони луѓе, речиси една петтина од вкупниот број гласачи во Германија.
XS
SM
MD
LG