Достапни линкови

logo-print

ЕУ денеска ќе реши дали да ја бојкотира Украина


Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе разговараат за тоа дали да ја бојкоритат Украина за време на одржувањето на европскиот фудбалски турнир следниот месец. Акцијата ќе биде протест за затворањето на укринската лидерка на опозицијата, Јулија Тимошенко.
Холандија, кој треба да игра во Украина, веќе соопшти дека нема да испрати политички претставници , преставници нема да има ниту од Европската комисија.
Сепак, некои од претставниците на земјите членки на ЕУ сакаат да ја посетат Украина и тоа да го искористат како свој адут во преговорите со земјата. Тимошенко се наоѓа во затвор на издржување на седумгодишна затворска казна за злоупотреба на функцијата.
XS
SM
MD
LG