Достапни линкови

logo-print

Николиќ се предомисли за бојкотот на изборите


Опозицискиот лидер Томислав Николиќ потврди дека ќе учествува во вториот круг претседателски избори во Србија на 20 мај, покрај најавите за бојкот. Николиќ го најави бојкотот во саботата во знак на протест против наводна голема изборна измама на општите избори на 6 мај. Властите ги одбија обвинувањата на опозиционерот за наводно фалсификување на 500,000 гласови за Демократската партија на чело со актуелниот шеф на државата Борис Тадиќ. Николиќ е поранешен член на ултранационалистичката Радикална партија кој се обидува да се ребрендира во проевропски конзервативец.
XS
SM
MD
LG