Достапни линкови

logo-print

Папуљас на средба со лидерите на грчките партии


Грчкиот претседател Карлос Папуљас се сретна со лидерите на трите водечки политички партии во грчкиот парламент во последен обид да се формира коалициска влада и да се избегне распишување нови избори. Од новата влада се очекува имплементација на многу непопуларни мерки за штедење кои се предуслов за Грција да добие пакет помош од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд. Политичките аналитичари не очекуваат дека разговорите ќе дадат резултати. Последниот обид на Пасок да формира влада во петокот беше спречен од лидерот на радикалните левичари Алексис Ципрас, кој се заложува за спречување на мерките за штедење. Можноста за распишување на нови избори ги сруши цените на акциите на грчкиот пазар на хартии од вредност, што придонесе за рекорден пад на вредноста на еврото од јануари годинава.
XS
SM
MD
LG