Достапни линкови

logo-print

Воена офанзива против милитантите во Јемен


Воените сили на Јемен влегле во офанзива против силите на терористичката Ал Каеда за освојување на окупираниот град Зинјибар. Милитантите го контролираат населеното место од минатата година. Јеменските воени власти соопштија дека рано утрово се пробиле на два фронта околу градот, при што убиле 15 милитанти. Копнената операција следи по напади на американски беспилотни летала во југот на земјата, во кои вчера загинале 11 милитанти.
XS
SM
MD
LG