Достапни линкови

logo-print

Двајца турски новинари ослободени од Сирија


Двајца новинари кои беа заробени во Сирија од Март годинава се вратија во Турција откако Иран посредуваше во преговорите за нивно ослободување. Адем Озкозе и Хамит Коскун пристигнаа во Истамбул на летот од Техеран денеска. Двајцата исчезнаа во Сирија пред повеќе од еден месец, каде бунтовниците се борат против силите на претседателот Башар ал Асад. Сведоци тврдеа дека лојалисти на претседателот ги киднапирале двајцата новинари по што турските државјани биле предадени на сиријската разузнавачка служба.
XS
SM
MD
LG