Достапни линкови

logo-print

Двајца британски војници убиени во Авганистан


илустрација

илустрација

Полицијата застрелала двајца војници од Обединетото кралство во југот на Авганистан во саботата, соопштија британските власти. Британското министерство за одбрана соопшти дека војниците биле „застрелани и убиени од припадници на авганистанската полиција“ во областа Лашкар Гах во провинцијата Хелманд. Загинатите биле дел од советодавен тим и се подготвувале за состанок кога биле нападнати. Мисијата на НАТО во земјата соопшти дека напаѓачите биле бунтовници во полициски униформи. Неименуван високорангиран авганистански службеник, од друга страна, тврди дека убијците веќе подолго време биле припадници на авганистанските полициски сили.
XS
SM
MD
LG