Достапни линкови

logo-print

Командантот на НАТО во Авганистан во посета на Пакистан


Генерал Џон Ален

Генерал Џон Ален

Командантот на меѓународната сили во Авганистан денеска во Исламабад имаше средба со началникот на армијата на Пакистан. Тие разговарале за подобрување на безбедноста во регионот по должината на границата меѓу двете земји. Средбата на американскиот генерал Џон Ален и пакистанскиот генерал Ашваг Кајани се први разговори на високо воено ниво по пауза од една година. Разговорите ќе продолжат и утре во трипартитен формат со доаѓањето на генералот на авганистанската армија, Шер Мухамед Карими. На состанокот се гледа како на знак дека заладените односи помеѓу САД и Пакистан се подобрува.
XS
SM
MD
LG