Достапни линкови

logo-print

Поголеми права за жените во Авганистан


Мисијата на Обединетите нации во Авганистан повика на Самитото на НАТО во Чикаго во делот кога ќе се зборува за Авганистан, поголем фокус да се стави на женските права.
Посебната заштита на женските права треба да биде во средиштето на плановите на Самитот кој ќе се одржи на 21 и 22 мај се наведува во соопштението.
Мисијата ги осуди и неoдамнешните напади на училишта во Авганистан и повика за поголема заштита на девојките кои сакаат да се образуваат.
XS
SM
MD
LG