Достапни линкови

logo-print

Грчки нафтен танкер грабнат во Арапско Море


Грчки танкер со нафта кој пловел под Либериско знаме вчера бил киднапиран во Арапско Море. Бродот носел над 135 илјади тони нафта и, според последните информации, пловел кон Сомалија. Овој дел се смета за најопасна зона во која оперираат сомалијски пирати. Европската унија таму има распоредено 10 воени бродови за да ги заштитат танкерите.
XS
SM
MD
LG