Достапни линкови

logo-print

Генерал Демпси со осуда за антисламистичка обука


генерал Мартин Демпси

генерал Мартин Демпси

Шефот на Генералштабот на американските сили генерал Мартин Демпси ја осуди обуката со која на војниците им се предавало да се подготват на тотална војна против исламот. Ваквата обука се изведувала за повисоки офицери во воениот колеџ во Норфолк, Вирџинија. Одговорниот инструктор потполковникот Метју Дули бил суспендиран од предавањата. Генерал Демпси изјави дека се води истрага дали вакви предвања имало и во други воени училишта во Соединетите држави.
XS
SM
MD
LG