Достапни линкови

logo-print

Забелешки од ОБСЕ за приведените руски новинари


Дуња Мијатовиќ

Дуња Мијатовиќ

Претставникот на меѓународната ОБСЕ за слобода на медиуми изрази загриженост за приведувањето на новинари кои известувале за уличните протести во Москва како и неодамнешните сајбер напади на интернет страни на руски медиуми. Дуња Мијатовиќ вели дека „тоа што се случи во изминативе денови мора да помине под истрага и да се санкционираат припадниците на полициските сили кои ги кршеле правата на новинарите“. Медиумите јавуваат дека полицијата во Русија привела десетици новинари кои известувале за протестите во рускиот главен град од 6 до 9 мај.
XS
SM
MD
LG