Достапни линкови

logo-print

ПАСОК ќе се стреми кон формирање европска влада


Сегрчкото социјалистичко движење ПАСОК ќе се обиде да формира влада, составена од партии со проевропска ориентација, изјави лидерот на партијата Евангелос Венизелос, кој денеска го доби последниот трет мандат за формирање коалициона влада од претседателот Каролос Папуљас, јави радио Атина. „Ќе ги вложам сите напори да биде формирана влада, што е по волја на грчкиот народ, европска со членство на Грција во еврозоната“ изјави Венизелос, чија партија го доби третото место по бројот на освоени гласови на изборите на 6 мај.
XS
SM
MD
LG