Достапни линкови

logo-print

Претседателот на Литванија планира средба со Тимошенко


Кабинетот на претседателот на Литванија Далиа Грибаускатие соопшти дека шефицата на државата ќе се обиде да ја посети екс-премиерката на Украина Јулија Тимошенко во петок, која по штрајкот со глад во затвор е хоспитализирана во градот Kаркив. Тимошенко отслужува седумгодишна затворска казна обвинета за злоупотреба на службената должност. Доколку се одобри барањето за посета, Грибаускатие ќе биде првиот странски лидер кој ќе се сретне со Тимошенко од Октомври 2011 година. Подржувачите на екс-премиерот на украина тврдат дека обвиненијата се политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG