Достапни линкови

logo-print

Одложено судењето на потпретседателот на Ирак


Тарик Ал Хашеми

Тарик Ал Хашеми

Судот во Ирак втор пат го одложи судењето во отсуство за тероризам на потпретседателот на земјата Тарик Ал Хашеми, кој е во бегство. Судот во Багдад го одложи судењето за 15 мај откако адвокатите на обвинетиот побараа формирање на посебен трибунал кој ќе го разгледува случајот. Хашеми ги одбива обвиненијата, тврдејки дека станува збор за политички случај против него. Највисоко рангираниот политичар од сунитското малцинство во Ирак е обвинет за организирање на убиствата на шиитски државни службеници. Хашеми моментално се наоѓа во Турција. Тамошните власти одбија да го екстрадираат во Багдад.
XS
SM
MD
LG