Достапни линкови

logo-print

Денеска ќе биде запален олимпискиот оган


Денеска во грчка Олимпија ќе биде запален оганот кој ќе биде пренесен во Лондон за престојните летни Олимписки игри.
Точно напладне преку огледала се пали оганот на традиционален обред што ќе го изведат глумци пред стотици гости од цел свет предводени од Претседателот на Меѓународниуот Олимписки Комитет Жак Рог. Факелот со огнот ќе мине 2900 километри пред да стигне во Лондон на 17 Мај.
Лондонските Олимписки Игри треба да почнат на 27 јули.
XS
SM
MD
LG