Достапни линкови

logo-print

Министерот Попоски во посета на Луксембург


Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски, ќе има еднодневна посета на Луксембург, каде што ќе оствари прва билатерална средба откако е шеф на македонската дипломатија со највисоките политички преставници на земјата-оснивач на Европската унија. Министерот Попоски ќе има тет-а-тет средба со министерот за надворешни работи на Луксембург Жан Аселборн, како и со премиерот Жан-Клод Јункер кој во исто време е и претседател на еврозоната. Посетата е со цел да се разговара за тековните предизвици во делот на ЕУ, вклучително и во еврозоната.
XS
SM
MD
LG