Достапни линкови

logo-print

ПАСОК ќе се обиде да фомира владина коалиција


Грчкиот лидер на социјалистите ЕвангелосВенизелос се соочува со обврската да формира владина коалоција еден ден по неуспешниот обид на екстремната левица да состави влада.Лидерот на радикалната грчка левица СИРИЗА Алексис Ципрас објави синоќа дека се откажува од врачениот мандат за состав на грчка влада, откако не успеа да собере мнозинство за формирање на кабинет на левицата, кој се спротивставува на мерките за штедење.Ципрас пред парламентарната група, откако се сретна со лидерите на сите парламентарни партии изјави дека не можеме да го оствари сонот за левоориентирана влада. Денеска тој треба да го врати мандатот, доверен од претседателот и да продолжи да учествува во предвидените уставни процедури.

XS
SM
MD
LG