Достапни линкови

logo-print

Обама имаше средба со Расмусен спроти НАТО самитот во Чикаго


Американскиот претседател Барак Обама се сретна со генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен во Белата куќа вчера на разговори за самитот на НАТО во Чикаго што треба да се одржи овој месец. Во соопштението од Белата куќа се вели оти Обама и Расмусен се согласиле дека самитот ќе ја реафирмира
согласноста на Алијансата за предавање на безбедноста во надлежност на авганистанските сили до крајот на 2014.
Претставниците на земјите од Алијансата треба да работат на деталите околу нивните повлекувања, на Самитот што треба да се одржи на 20 и 21 мај. Околу 130,000 странски војници, најмногу од земјите членки на НАТО заедно со околу 350 илјади авагнистански безбедносни сили се борат против талибанците и Ал каеда милитантите.
XS
SM
MD
LG