Достапни линкови

logo-print

Европскиот суд одби барање на радикален свештеник


Радикален свештеник обвинет за инспирирање на терористичките напади на 11 Септември во САД ја загуби легалната битка преку која ги предизвикуваше британските власти, кои сакаат да го депортираат на судење за тероризам во Јордан. Абу Куатада од Европскиот суд за човекови права побара реферирање на неговиот случај пред панел сериозни судии. Судот го одби барањето. Со тоа се создава можност британските власти да го екстрадираат обвинетиот во Јордан, после десетгодишно судско натегање.
XS
SM
MD
LG