Достапни линкови

logo-print

Турција нема да го екстрадира ирачкиот потпретседател


Тарик ал Хашеми

Тарик ал Хашеми

Турскиот вицепремиер Бекир Боздаг изјави дека неговата земја нема да го екстрадира ирачкиот потпретседател Тарик ал Хашеми, по кого Интерпол има издадено потерница. Хашеми, кој во моментот е во Турција на лекување, избега од Ирак во декември, откако шиитската Влада издаде наредба за негово апсење, што доведе до сегашната политичка криза во Багдад. „ Нема да екстрадираме некого кого Турција уште од самиот почеток го поддржува“ изјави турскиот вицепремиер Боздаг.
XS
SM
MD
LG