Достапни линкови

logo-print

Папуљас врачи втор мандат за составување коалициска влада


Грчкиот претседател Каролос Папуљас денеска му врачи мандат на лидерот на втората партија која победи на парламентарните избори во неделата - Коалицијата на радикалната левица СИРИЗА Алексис Ципрас, за да состави коалициска влада. Се очекува лидерот на левицата да се сретне со сите политички лидери, кои на изборите добија места во новиот Парламент со исклучок на неонацистичката Златна зора и да излезе со предлог од три точки, меѓу кои и постапување околу меморандумот потпишан со меѓународните кредитори за мерките за штедење, формирањето кабинет на левите сили и програма за преструктуирање на земјата. Ако мандатот на Алексис Ципрас се покаже неуспешен, откако лидерот на првата на изборите политичка сила Нова демократија не успеа да постигне договор за коалициска Влада, иницијативата за Кабинетот ќе биде доверена на претседателот на третата партија ПАСОК Евангелос Венизелос.
XS
SM
MD
LG