Достапни линкови

logo-print

Најавена истрага за истепаниот таџикистански новинар


Властите во Таџикистан најавија истрага во случајот со истепаниот таџикистански новинар и активист Далер Шарифов, водител на популарна дебатна ТВ програма на државната телевизија. Пријател на новинарот кој инсистираше на анонимност за таџикистанскиот сервис на Радио Слободна Европа изјави дека двајца непознати напаѓачи го истепале Шарифов, кој е основач на опозициското движење „Чекор по чекор“.
XS
SM
MD
LG