Достапни линкови

logo-print

Интерпол трага по потпретседателот на Ирак


Тарек АЛ Хашеми

Тарек АЛ Хашеми

Интерпол соопшти дека била распишана потерница по потпретседател на Ирак Тарек Ал Хашеми кој е во бегство, осомничен за организирање и финансирање на терористички напади. Меѓународната полициска агенција рече дека потерницата била распишана по барање на власта во Ирак. Хашеми, на кого му се суди во отсуство во судот во Багдад, последен пат бил виден во Истамбул. Тој е соочен со обвиненија за убиство на шест ирачки судии и високорангирани државни службеници. Хашеми има кажано дека обвинувањата се политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG