Достапни линкови

logo-print

Израел ги откажа предвремените избори


Бенјамин Нетанјху

Бенјамин Нетанјху

Израелскиот претседател Шимон Перес потврди дека премиерот Бенјамин Нетанјху ги откажа предвремените избори откако постигнал согласност со водечката опозициска партија да формира заедничка влада. Нетанјаху и лидерот на Кадима партијата Шаул Мофаз постигнале согласност Мофаз да биде заменик премиер. Посматрачите оценуваат дека ваквиот развој може да се рефлектира и врз израелскиот став спрема Иран, бидејќи Мофаз отворено се залага за израелски напади врз иранските нуклеарни постројки.
XS
SM
MD
LG