Достапни линкови

logo-print

Русија ќе бара поблиски односи со САД


од церемонијата на која беше инаугуриран Владимир Путин

од церемонијата на која беше инаугуриран Владимир Путин

Новоизбраниот руски претседател Владимир Путин потпиша декрет со кој Русија ќе бара поблиски врски со Соединетите американски држави, под услов да нема американско мешање во политичките работи на земјата. Во декретот се одредуваат приоритетите во руската надворешна политика и исто така е наведено барање за гаранција од САД дека ракетниот штит не е против Русија. Путин го потпиша документот неколку часа откако официјално ја превзема претседателската функција во следниве шест години.
XS
SM
MD
LG