Достапни линкови

logo-print

Владеачката партија во Ерменија со мнозинство гласови


графа со прелиминарните резултати од гласањето во Ерменија

графа со прелиминарните резултати од гласањето во Ерменија

Ерменската централна изборна комисија соопшти дека владеачката републиканска партија на претседателот Серж Саркисиан освоила 44,05 проценти од гласовите на изборите кои се одржаа во неделата. Победата и обезбедува на партијата парламентарно мнозинство и претставува подршка за Саркисиан пред претседателските избори закажани за догодина. Коалицискиот партнер на владеачката партија „Напредна Ерменија“ е втора по бројот на освоени гласови со нешто помалку од 31 процент. Опозицискиот Ерменски национален блок обезбеди влез во парламентот, освојувајки повеќе од седумте проценти од гласовите потребни за пратенички места.
XS
SM
MD
LG