Достапни линкови

logo-print

Спречен шверц на 16 тони жад во Киргистан


Киргистанскиот државен комитет за национална безбедност соопшти дека голема количина на скапоцениот камен жад била конфискувана во северната провинција Чуи. Станува збор за 16 тони благороден камен кој бил шверцуван преку русија и бил подготвуван за илегален транспорт до Кина. Вредноста на запленетата стока се проценува на 9 милиони американски долари а имињата на приведените во случајот не се соопштуваат.
XS
SM
MD
LG