Достапни линкови

logo-print

Самарас ќе има три дена да формира коалициска влада


Грчкиот претседател Каролос Папуљас попладнево ќе се сретне со лидерот на Нова демократија Антонис Самарас од кого ќе побара да формира коалициска влада. Папуљас претходно ќе се сретне со премиерот во заминување Лукас Пападимос и со досегашниот претседател на Парламентот Филипос Петсалникос кој официјално ќе го информира за изборните резултати. Мандатот што ќе го добие Самарас да формира Влада е валиден три дена. Ако Самарас не успее да го креира новиот владин состав, Папуљас тоа ќе го побара од лидерот на второпласираната партија Алексис Ципрас од Сириза, а ако и тој не успее, мандатот го добива Пасок. Крајниот рок за оваа активност е 17 мај.
XS
SM
MD
LG